کوچ تابستانی حشره سفید به تهران

مجله مهر:چند سالی است که شهروندان پایتخت با گرم شدن هوا میزبان پشه های سفیدی هستند که خیابان های تهران را مورد حمله قرار می ­دهند. این حشرات در طی یکی دو سال گذشته به خاطر حجم زیادشان در فضای شهر حضوری آزار دهنده را برای مردم تهران رقم زده اند تا جایی که این روزها بسیاری از مردم با رفت و آمد در خیابان ها و به خصوص در فضاهای سبز شهر به ناچار با یک دم و بازدم ساده این موجودات ریز را تناول می­ کنند. حشره هایی که شاید برای سلامتی انسان خطری نداشته باشند اما حضورشان به خودی خود رفت و آمد در شهر را برای اهالی پایتخت دشوار کرده است. جویای این شدیم تا ببنیم این موجودات سفید دقیقا چه هستند از کجا آمده اند و چه آسیب هایی می توانند داشته باشند؟

هتل بومگردی یزد

پشه های سفید چه هستند؟

«پشه سفید»،«مگس سفید» یا«عسلک» نام هایی است که برای این موجودات در نظر گرفته اند. اما در تعریف هایی که برای این حشره تابستانی آمده است گفته شده است که این این حشره نوعی آفت است که در مناطق گرمسیری به وجود می آید که خشکی هوا نیز باعث زیاد شدن آنها می شود که عموما در زیر برگها قرار می گیرند و از شیره گیاهان تغذیه می کنند  و به مرور زمان باعث تضعیف شدن و از بین رفتن  آنها می شوند که در این بین بیشتر، درختانی مثل اقاقیا و زبان گنجشک در تهران میزبان این حشرات تابستانی هستند. اما از طرفی هم بعضی از کارشناسان احتمال داده اند که این حشره ها  به احتمال زیاد  پشه‌های تغییر ژنتیک داده «پشه ریزه‌ها» باشند که به صورت دسته جمعی پرواز می‌کنند.

این حشره های تابستانی از کجا آمده اند؟

برای حضور و وجود این حشره سفید تابستانی دلایل متفاوتی ذکر می شود عده ای بر این باورند که علت حضور این موجودات آب راکد دریاچه چیتگر است که گرمتر شدن هوا و کاهش بارندگی در چند سال اخیر هم باعث بیشتر شدن آنها نیز شده است. اما از طرفی برخی از کارشناسان حوزه محیط زیست  وجود و حضور این پشه های سفید را تغییرات اکوسیستم و زیست محیطی دانسته اند یعنی حشرات شکارگری مثل زنبور ها که تاپیش از این آنها را از بین می بردند طی چند سال اخیر به دلیل استفاده بیش از اندازه و بی رویه از سموم دفع آفات از بین رفته و طبعیتا باعث افزایش این پشه های سفید شده اند.

چه آسیب هایی دارند؟

این حشره های تابستانی که در بین مردم به عنوان پشه های سفید شناخته می شوند وجود و حضورشان عوارض متفاوتی میتواند داشته باشد. اما این حشره ها به دلیل اینکه خونخوار نیستند برای انسان ناقل ویروس به حساب نمی آیند و در نتیجه هیچ آسیب و ضرری برای  انسان ندارند اما با این حال حجم زیادشان در سطح شهر باعث مشکل در عبور و مرور می شود و حتی در برخی از موارد نفس کشیدن را برای رهگذران دشوار می کند و در شرایط جدی تر با وارد شدن به مجاری، سیستم تنفسی افراد را تحریک می کنند که پزشکان برای جلوگیری از بروز این مشکل، به شهروندان توصیه می کنند تا از ماسک استفاده کنند. اما در کنار بروز مشکل برای زندگی شهروندی، بیشترین آسیبی که این موجودات  میتوانند داشته باشند مختص گیاهان و درختانی هستند که از آنها میزبانی میکنند چون این حشرات با چسبیدن به پشت برگهای درختان از شیره آنها تغذیه میکنند و به مرور باعث خشکی آنها میشوند.

برای از بین بردنشان چه کارهایی صورت گرفته است؟

برطرف کردن این مشکل باید با همکاری شهرداری شهر تهران، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد و کشاورزی باشد. بیشترین حجم این مهمان های ناخوانده در مناطق جنوب غربی شهر تهران وجود دارند از این رو یکی از ابتدایی ترین کارهایی که برای از بین بردن این حشره ها توسط شهرداری صورت گرفته است آبشویی درختان است کاری که ظاهرا چندان تاثیر چشمگیری روی کاهش دادن این موجودات نداشته است اما از طرفی از دیگر کارهایی که برای از بین بردن و برطرف کردن این مشکل در نظر گرفته شده  از بین بردن سرشاخه های آلوده و نوارهای زردی است که دور درختان پیچیده شده تا از پیش روی بیش از حد این مزاحمان تابستانی بکاهد که این روش بدون ایجاد آلودگی در محیط زیست تا حدی توانسته به کم کردن آنها کمک کند اما از آنجایی که این حشرات هر سال ۱۰تا۱۲بار تکثیر می شوند و هر بار ۱۰۰بار تخم می گذارند، مهار کردن آنها با وجود شرایط آب و هوایی در پایتخت کار چندان ساده ای به نظر نمیرسد برای همین اهالی پایتخت برای برطرف شدن این مشکل بیشتر باید منتظر سرد شدن هوا، تغییر فصل و وزش باد باشند.

کیس صنعتی استوک

منبع

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *