تنباکوهای رستوران های سنتی موادمخدر و سرطان‌زا دارند

باشگاه خبرنگاران نوشت: مریم شکرچی رییس آزمایشگاه آنالیز فرآورده های دارویی و مخدر گفت: طبق آنالیزهای صورت گرفته در آزمایشگاه غذا و دارو، تنباکو های مورد استفاده در رستوران های سنتی علاوه بر داشتن توتون حاوی ترکیبات فزاینده همچون اسانس های مختلف هستند.

هتل بومگردی یزد

وی ادامه داد: زمانی که این اسانس ها توسط زغال قلیان می سوزد ترکیبات سرطان زا و خطرناکی را وارد سیستم تنفسی فرد می کند.

شکرچی تصریح کرد: دود ناشی از برخی از این تنباکو ها از جمله اسانس نعنایی موجب سوختن منتول موجود در این تنباکوها و تولید ماده سرطان زا به اسم بنزن می شود.البته به طور کلی سوختن سایر این تنباکو ها برای سلامت فرد مضر است.

وی در خصوص نوع ترکیبات آزاد شده از سوختن تنباکو ها بیان کرد: این ترکیبات انواع آلدهیدها ، مثل بنزآلدهید ،فرمالدهید ،ترکیباتی مانند بنزن و ترکیبات مضر دیگر همچون فلزات سنگین را شامل می شود که تمام این ترکیبات برای سلامتی انسان مضر هستند.

 رییس آزمایشگاه آنالیز فرآورده های دارویی و مخدر در خصوص موادی که به صورت دستی در تنباکو ها اضافه می شود ،افزود: متاسفانه این مواد مخدر از سرگل گیاه شاه دانه به دست می آیند، گیاهی که از آن حشیش استخراج می شود. بسیاری از مصرف کنندگان قلیان متوجه وجود این مواد سرخوش کننده، نمی شوند. 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تفاوت های میان تنباکوهای مورد استفاده در قلیان های سنتی و میوه ای اظهار داشت: هر ۲ قلیان حاوی توتون هستند اما در قلیان های سنتی هیچ گونه ماده جدیدی اضافه نمی شود ولی سوختن مواد موجود در قلیان ها یا تنباکوهای میوه ای،موجب بوجود آمدن مواد سرطان زا و مضر برای بدن می شود.

شکرچی در خصوص عوارض این تنباکو ها در بدن بیان کرداستفاده از این تنباکوها در کوتاه مدت عوارضی همچون فشار خون ،عوارض قلبی عروقی و افزایش التهاب را به همراه دارد و در طولانی مدت بر روی اندام های در معرض آسیب  از جمله ریه و سیستم تنفسی اثر منفی می گذارد و منجر به بیماری های سرطانی،قلبی عروقی و تنفسی می شود.

رییس آزمایشگاه آنالیز فرآورده های دارویی در خصوص تفاوت های سیگار و قلیان بیان کرد: هردو برای سلامتی خطرناک هستند اما متأسفانه در فرهنگ عامه این گونه رواج پیدا کرده است که دود قلیان چون از آب عبور می کند مضر نمی باشد. این تصور غلط است.

وی اضافه کرد: محیط هایی که در آن ها قلیان مصرف می شود خطرناک هستند زیرا این محیط های سربسته موجب مسمومیت برای افراد حاضر در محیط می شود.

شکرچی یادآور شد: وجود فلزات سنگین از جمله آرسنیک و کروم در قلیان ها نیز می تواند به راحتی تبخیر شده و وارد سیستم تنفسی شود.

کیس صنعتی استوک

منبع

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *