بریتانیا با جهان چه کرد؟

مردم بریتانیا از “فراموشی تاریخی” رنج می‌برند و جنایات و قساوت‌های مرتکب شده توسط امپراتوری سابق خود را به یاد ندارند. یک نماینده مجلس و نویسنده هند تبار این موضوع را بررسی کرده است.

هتل بومگردی یزد

ماتاک تاپ| مردم بریتانیا از “فراموشی تاریخی” رنج می‌برند و جنایات و قساوت‌های مرتکب شده توسط امپراتوری سابق خود را به یاد ندارند. یک نماینده مجلس و نویسنده هند تبار این موضوع را بررسی کرده است.

دکتر “شیشی تارور” معاون دبیر کل سابق در اتحادیه اروپا دراین‌باره گفت: “سیستم آموزشی بریتانیا اقدامات واقعی امپراتوری بریتانیا را به دانش آموزان نمی‌گوید.”

بدترین استعمارهای امپراتوری بریتانیا

تارور گفت: “مردم از جنایات و غارت‌هایی که هزینه رونق و انقلاب صنعتی در بریتانیا را پرداخت کرد، آگاهی ندارند. نمی‌دانند که بریتانیا در قرن هجده وارد یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان شد و آن را بعد از دو قرن غارت، به یکی از فقیرترین کشورهای دنیا تبدیل کرد.”

نظرسنجی YouGov نشان داد که به‌طورکلی مردم بریتانیا به امپراتوری این کشور و گذشته‌ی استعماری‌اش افتخار می‌کنند. این نظرسنجی نشان داد ۴۴ درصد مردم به تاریخ استعماری بریتانیا افتخار می‌کنند، درحالی‌که ۲۱ درصد از وقوع چنین رخدادهایی متأسف هستند.

در سال ۱۹۲۲ امپراتوری بریتانیا در اوج خود قرار داشت و بر یک‌پنجم جمعیت و یک‌چهارم مساحت کل جهان حکومت می‌کرد. طرفداران امپراتوری می‌گویند انگلیس تحولات و توسعه‌های اقتصادی زیادی در مناطق تحت کنترل خود ایجاد کرد، اما منتقدان به قتل‌عام، قحطی و استفاده از اردوگاه‌های کار اجباری توسط امپراتوری بریتانیا اشاره می‌کنند.

در اینجا به پنج مورد از بدترین جنایات امپراتوری بریتانیا می‌پردازیم:

۱٫ اردوگاه‌های کار اجباری در بوئر

بدترین استعمارهای امپراتوری بریتانیا

آفریقایی مسلح در علفزار نزدیک به “لیدیمیث” در جریان جنگ بوئر دوم

در طول جنگ بوئر دوم (۱۸۹۹-۱۹۰۲) بریتانیا نزدیک به یک‌ششم جمعیت بوئر را (عمدتاً زن و کودک) در یک اردوگاه زندانی کرد. آن‌ها در این اردوگاه با جیره غذایی اندک و در معرض انواع بیماری‌ها زندگی می‌کردند. از ۱۰۷ هزارنفری که وارد اردوگاه شدند، ۲۷,۹۲۷ نفر بعلاوه ی تعداد نامعلومی از آفریقایی‌های سیاه‌پوست، جان باختند.

۲٫ کشتار جلیان‌والا باغ

بدترین استعمارهای امپراتوری بریتانیا

بازدیدکننده جوان روبروی نقاشی “کشتار در جلیان‌والا باغ” در شهر امریتسار

زمانی که معترضان از فرمان منع تجمع دولت سرپیچی و علیه حکومت استعماری بریتانیا در آمریتسار تظاهرات کردند، چندی از سربازان اهل نپال (گورخا) مردم را در باغ جلیان‌والا محاصره کرده و به گلوله بستند. سربازان به دستور ژنرال ارتش بریتانیا “رجینالد دایر” تا تمام شدن مهماتشان به مردم شلیک کردند. در عرض ده دقیقه، بین ۳۷۹ تا ۱۰۰۰ معترض کشته و نزدیک به ۱۱۰۰ نفر کشته شدند.

مردم بریتانیا ژنرال دایر را یک قهرمان نامیدند و برای تشکر از وی مبلغ ۲۶ هزار پوند جمع‌آوری شد.

۳٫ چندپارگی هند

بدترین استعمارهای امپراتوری بریتانیا

“سیریل رادکلیف” وکیل انگلیسی در دفتر استعمار لندن، ژوئیه ۱۹۵۶

در سال ۱۹۴۷، سیریل رادکلیف مأمور شد میان هند و دولت تازه تأسیس‌شده در پاکستان مرز ایجاد کند. پس‌ازاینکه سیریل رادکلیف در این شبه‌قاره مرزهای مذهبی ایجاد کرد، بیش از ده میلیون نفر از هندوهای پاکستان و مسلمانان هند با شدت گرفتن درگیری‌ها مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند. گفته می‌شود بیش از یک‌میلیون نفر در قتل‌ها و کشتارهای فرقه‌ای جان خود را از دست دادند.

۴٫ شورش مائومائو

بدترین استعمارهای امپراتوری بریتانیا

مظنونین مائومائو در زندان، ۱۹۵۳

هزاران نفر از افراد مسن کنیایی که ادعا دارند در جریان شورش مائومائو (۱۹۵۱-۱۹۶۰) از جانب نیروهای استعماری بریتانیا مورد بدرفتاری، تجاوز و شکنجه قرارگرفته‌اند، خواستار پرداخت غرامت ۲۰۰ میلیون پوندی از جانب دولت بریتانیا شدند.

اعضای قبیله کیکویو در اردوگاه‌هایی معروف به “گولاگ بریتانیا” زندانی شدند و ادعا می‌کنند مورد تجاوزهای جنسی و شکنجه‌های زیادی قرار گرفتند.

آمارها درباره میزان مرگ‌ومیر بسیار متفاوت است: تاریخدانی به نام “دیوید اندرسون” میزان مرگ‌ها را نزدیک به ۲۰ هزار نفر می‌داند، درحالی‌که “کارولین الکینز” معتقد است بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شدند.

۵٫ قحطی در هند

بدترین استعمارهای امپراتوری بریتانیا

زمانی که هند مستعمره انگلیس بود، نزدیک به ۱۲ تا ۲۹ میلیون هندی از گرسنگی جان باختند؛ زیرا میلیون‌ها تن گندم به بریتانیا صادر و قحطی در هند هر روز خروشان‌تر می‌شد.

در سال ۱۹۴۳، زمانی که وینستون چرچیل غذا را به سربازان بریتانیایی و کشورهایی مانند یونان اختصاص داد، قحطی مرگباری در بنگال شیوع پیدا کرد و بیش از چهار میلیون بنگالی از گرسنگی جان باختند.

چرچیل درباره قحطی بنگال در سال ۱۹۴۳ گفت: “از هندی‌ها متنفرم. آن‌ها مردمی وحشی با دینی وحشی هستند. قحطی تقصیر خورشان بود، زیرا مانند خرگوش زادوولد کردند.”

منبع: Independent

ترجمه: وب‌سایت ماتاک تاپ

کیس صنعتی استوک

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *